Lepra
Lepra (malomocenství či Hansenova choroba) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae, která napadá kůži, sliznice a nervy. Navzdory obecným představám o lepře jako středověkém onemocnění jde i dnes o velmi rozšířenou chorobu.
Co je lepra?
Lepra se vyskytuje v různých částech světa, nejčastěji v tropických a subtropických oblastech střední Afriky a jihovýchodní Asie. Známe však také případy z jižní Evropy (především Španělsko, Rumunsko) a USA.
Množícím se bakteriím nejvíce vyhovuje teplota okolo 33˚C, proto napadá především okrajové části těla - zejména prsty na rukou i nohou, obličej, oči a kůži po celém těle. Doposud nebyl jednoznačně objasněn přenos onemocnění. Vyskytuje se v oblastech nízkého hygienického standardu. Lepra je však relativně málo infekční. K přenosu dojde až po dlouhodobém blízkém kontaktu s nemocným pravděpodobně kapénkovou infekcí (z nosního sekretu postiženého, který obsahuje velké množství mykobakterií) nebo krví (při přímém kontaktu s kůží malomocného). Nemoc se předává z matky na dítě, proto je postiženým ženám přísně zakázáno kojit.
Až 95% populace je však proti lepře přirozeně imunní. Nákaza leprou je proto při pobytu v oblasti, kde se lepra vyskytuje endemicky pro zdravé lidi nepravděpodobná. Choroba postihuje lidi s narušenou imunitou.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ročně se nakazí asi 3 milióny lidí.
Lepra příznaky nemoci
Lepra patří mezi onemocnění s velmi pomalým průběhem - první příznaky se mohou objevit za 3 - 10 let po infekci, kdy se začíná ztrácet cit v prstech. Bakterie napadá nejprve nervová zakončení a sliznice horních cest dýchacích. Typické narušení kůže se projevuje v prvním stádiu nemoci jako prvotní příznak spolu s nápadným vypadáváním řas z očních víček.
Lepra se vyskytuje ve čtyřech formách:
1. Indeterminovaná forma
Zpravidla počátečním stádiem choroby a projevuje se vznikem lézí, které se mohou samovolně vyhojit, nebo přejít ve formu tuberkuloidní či lepromatózní.
2. Tuberkoloidní forma
Charakteristickým symptomem jsou bílé a červené skvrny na kůži. Bakterie v této formě útočí na nervy, které brzy zcela odumírají a celé zasažené oblasti ztrácí citlivost. Kvůli odumření nervů se postupně přestávají zapojovat svaly a nevyhnutelným důsledkem se stává jejich atrofie. S vyvíjející se chorobou dochází ke vzniku hlubokých vředů, které však díky odumřelým nervům nebolí. Tato forma je relativně stabilní se sklonem k vyhojení a uzdravení. Tuberkoloidní forma lepry nepředstavuje infekční riziko, protože mykobakterie jsou uzavřeny v postižených nervech a do okolí se nešíří.
3. Lepromatózní forma
Komplikovanější průběh má lepromatózní forma, která postihuje osoby s oslabenou imunitou. Projevuje se tvorbou mnohočetných ložisek. Uzly vytvořené na kůži po celém těle se mění ve vředy, které se hojí jizvami. To vede k deformaci kůže a tkáně. Charakteristické je zasažení obličeje, vzniklé znetvoření se označuje jako lví obličej. Vředy se postupně utváří v nosní a ústní sliznici, vypadávají řasy a obočí, dochází ke ztrátě mrkací reflexu. Tato forma je vysoce nakažlivá, pacient vylučuje v nosním sekretu velké množství mykobakterií.
4. Hraniční (borderline) forma
Projevuje se tvorbou kožních podlitin, vykazuje příznaky jak tuberkoloidní tak lepromatózní formy. Bývá nakažlivá a nemá dobrou prognózu
Léčba lepry
V současné době proti lepře neexistuje účinná vakcinace. Kvůli příbuznosti s původcem onemocnění tuberkulózou může být částečně účinné očkování proti této chorobě. Jinak se lepra léčí specifickou kombinací antibiotik. Léky se musí kombinovat kvůli schopnosti bakterií stát se rezistentními vůči jednomu léku.
Očkovací látka
- Lék Rifampicin
- Lék Chlofamizin
- Lék Dapson
Součástí léčby je nezbytná i pohybová terapie, která zabrání paralýze a atrofii svalů. Po úspěšné léčbě čekají pacienta finančně nákladné procedury na rekonstrukční plastické chirurgii, kde se podrobí rekonstrukci obličeje, operaci očních víček, transplantaci šlach (k napravení deformace končetin) apod.
Země s vysokým rizikem nákazy
Bangladéš, Brazílie, Indie, Myanmar, Nigérie
Diskuse k článku
RE : Lepra